Php Nedir? Html Nedir? Programlama Dilleri Nasıl Çalışır?

HTML NEDİR?

•Hiper Metin İşaretleme Dili (İngilizce Hypertext Markup Language) web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Dilin son sürümü HTML5’tir.

•HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir.

İşaretleme dili nedir?

İşaretleme dilleri, metnin işlenmesi, tanımlanması ve sunulması için kullanılıyor. Bir metin dosyasındaki düzen ve stil biçimlendirme kodları bu dillerle yazılıyor. Bunun için etiket adı verilen kodlardan faydalanılıyor. HTML yaygın olarak bilinen ve kullanılan işaretleme dillerinden biri olarak öne çıkıyor. Html de 2 + 2 işleminin sonucunu yaptıramayız. Sadece ekranda gösterilmesini 2 + 2’yi ekranda gösterebiliriz. Bundan dolayı dil diyemeyiz.

PHP NEDİR?

•Geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.

•Betik dillerinin en önemli farkı, derleme adımına ihtiyaç duymamasıdır. Bu diller, yorumlanarak çalışır. Örneğin, normalde, bir C programının çalıştırmadan önce derlenmesi gerekirken JavaScript veya PHP gibi bir betik dili derlenmeden çalışabilir. Yorumlanarak çalışır.

PROGRAMLAMA DİLLERİ NASIL ÇALIŞIR?

NOT: TÜM PROGRAMLAMA DİLLERİ TARAYICILARIN YORUMLAYABİLMESİ İÇİN HTML ÇIKTISI SUNAR.

Hamza DURAK

Herkese merhabalar; Ben Hamza DURAK. Yaklaşık 7 yıldır web ve programlama sektöründe çalışmaktayım.

One thought on “Php Nedir? Html Nedir? Programlama Dilleri Nasıl Çalışır?

  • 30 Mayıs 2022 tarihinde, saat 10:31
    Permalink

    Bu eğitim harikaa !

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.