DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır? (2022 Detaylı Anlatım)

Bildiğiniz üzere, sürekli gelen web sitelerine giriş yasaklamaları ile çoğu bilgi veren zararsız sitelere dahi giremediğimiz durumlar oluyor. Bu gibi durumlardan DNS ayarlarınızı değiştirerek kurtulabilirsiniz.  DNS yani Domain Name Server; ‘Alan isimlendirme servisi’ anlamına gelen bir kavramdır. DNS’in ne anlama geldiğini, neyi ifade ettiğini daha iyi kavrayabilmek için, telefon rehberinize benzetebilirsiniz. İnternet dünyasındaki bütün IP adreslerini kaydeden bir rehber. DNS internette kolay hatırladığımız aaa.com.tr şeklindeki isimleri IP adreslerine çevirir. DNS, bir siteye erişmek istediğinizde hangi site nerede ve hangi IP adresi hangi bilgisayara bağlı olduğunu belirler ve istediğiniz siteye kolayca ulaşırsınız.

Yasaklı sitelere giremiyorum 2022 DNS başlığı son zamanlarda en çok merak edilen konular arasında yerini almış. Bizler de detaylı bir şekilde sorularınızı aşağıdaki başlıklar üzerinde yanıtladık.

Bazı sitelere giriş yapamamanızın nedeni, ülkenizde o site yasaklandığından dolayı ulaşım sağlayamıyor olabilirsiniz. Yasaklı siteler gibi veya girmek istediğiniz sosyal medya hesaplarınızda ülke genelinde sorun yaşıyorsanız ve acil olarak sosyal medya hesaplarınızda erişim sağlamanız gerekiyorsa, DNS ayarlarında ufak bir değişiklik yaparak açmaya çalıştığınız yasaklı siteye giriş sağlayabilirsiniz. DNS ayarlarının nasıl değiştirileceğini, tüm cihazlarınız için detaylı bir şekilde açıkladık. Tek yapmanız gereken, aşağıda belirtilen aşamaları uygulamak.

Ios, Android Cihazınızdan ve Bilgisayarınızdan en iyi DNS ayarları değiştirme yöntemlerinin nasıl yapılacağını başlıklar üzerinden kolayca uygulayabilirsiniz.

IOS DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

·         İlk olarak telefonun ‘Ayarlar’ bölümünü açın,

·         Daha sonra, ‘Wifi’ kısmını açın,

·         Bağlı olduğunuz kablosuz ağın yanındaki ‘İ’ sembolü ile belirtilen info kısmını açın,

·         Wifi detaylarında DNS bölümünü bulun ve aşağıda belirtilen adreslerden bir tanesini aralarına noktalı virgül koyarak yazın.

·         Google DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4

·         Artık DNS ayarlarınız değişti, dilediğiniz gibi internette dolaşabilirsiniz.

Android DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

·         Tıpkı I-phone cihazlarınızda olduğu gibi Android cihazlarınızda da Ayarlar kısmına girip, Wifi seçeneğini açmanız gerekmektedir.

·         Daha sonra bağlı bulunduğunuz kablosuz ağa basılı tutarak, çıkan seçeneklerden ‘Ağ ayarlarını yönet’ kısmını seçin.

·         Gelişmiş seçenekleri göster diyerek çıkan menüden ‘IP Ayarları’nı Statik duruma getirerek, güncel DNS adreslerini, DNS 1 kısmına 8.8.8.8 ve DNS 2 kısmına 8.8.4.4 şeklinde DNS adresleri yazın.

·         Daha sonra ‘kaydet’ tuşuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

·         Bilgisayarınızdan internete bağlanıyor ve DNS ayarlarını değiştirerek internette özgürce dolaşıp, yasaklı sitelere giriş yapmak istiyorsanız, aşağıdaki aşamaları gerçekleştirerek işleminizi gerçekleştirebilir, internette özgürce dolaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Peki bilgisayarda, DNS nerden bakılır? İşte detaylar:

·         Bilgisayarda DNS değiştirme işlemi için ilk olarak ‘denetim masası’nı açmanız gerekmektedir.

·         Sonrasında ‘ağ ve internet’ kısmından işleme devam ederek, ‘ağ ve paylaşım merkezini açın,

·         Sol tarafta ‘bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin’ seçeneğine tıklayın,

·         Karşınıza çıkan ekranda, bağlı olduğunuz ağ bağlantısı üzerinde sağ tıklayarak, ‘özellikler’ seçeneğine tıklayın,

·         Özellikler listesi üzerinden, ‘İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) kısmını seçerek altındaki özellikler butonuna tıklayın,

·         Karşınıza çıkan ekranda ‘DNS sunucu adreslerini kullan’ seçeneğini işaretleyerek, DNS adresinizi bu bölüme girebilirsiniz.

·         ‘Tamam’ butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Aşamaları doğru ve sıralı bir biçimde gerçekleştirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde DNS sunucusu yanıt vermiyor gibi uyarılarla karşılaşabilirsiniz. DNS 2022 yılında çok fazla yasaklanan site olduğundan dolayı, bu oranda da değiştirilen bir duruma gelmiştir.

Hamza DURAK

Herkese merhabalar; Ben Hamza DURAK. Yaklaşık 7 yıldır web ve programlama sektöründe çalışmaktayım.

Leave a Reply

Your email address will not be published.