Web Tasarımı Nedir ?

Web Tasarımı Nedir ?

Web Tasarımı Nedir ?

Web tasarımı, bir web sitesinin arama motorlarının erişebilmesini sağlayan, ürün ve hizmetleri tanıtan, metin ve grafiklerin bir araya geldiği kaliteli çalışmalar bütünüdür.

Sanal dünyada, internet ortamında bir kurumun ya da kişinin kurumsal kimliğinin tanıtılması için ya da bir ürünün, topluluğun, organizasyonun, markanın ya da bir bireyin tanıtılması amacı ile web sitesinin planlanarak kurulması, grafiksel çalışmalar webmaster olarak da bilinen web uzmanları tarafından mevcut web sitesi üzerine kod yapısı oluşturma sürecine web tasarımı denir.

İnternet, web tasarımı sayesinde paylaşma, etkileşim ve bilgilendirmenin en önemli ve en etkin araçlarından biri olmayı başarmıştır. İnternetin ve web sitelerinin sağladığı en önemli avantaj, hem iletişim imkanını kolaylaştırıp hem de size ulaşmasını sağlamaktır. Bu sebeple başka haberleşme ve iletişim araçlarından çok daha ucuz ve etkilidir. Web siteleri birey ya da kurumlara her an her yerden ulaşılabilen tanıtım ve ulaşım aracıdır.

Günümüz koşullarında internet ortamında zaman geçiren kullanıcılar azımsanamayacak ölçüde ciddi miktarda zaman geçiren kişileri ve sanal dünyanın etkisini göz önünde bulunduran şirketler ve firmalar ciddi bir site için web tasarımı ve tanıtım işlerine giriştiler. Web site sahibi firmalar ve şirketler, ürünlerinin teknik özellik bilgilerini, fiyat ve resimlerini, videolarını kolaylıkla yayımlayabiliyorlar. Verdikleri hizmetler ile ilgili potansiyel müşteri profilinde olan kullanıcılarını anlık şekilde bilgilendirebiliyor, kendilerini çok rahat ve profesyonel bir biçimde tanıtabiliyor ve potansiyel müşterilerine hızlı bir biçimde ulaşabiliyorlar.

Web sitelerinin tanıtım aracı olarak kullanılmasının dışında, web tasarımı neticesinde oluşturulan web sitelerinin bir diğer önemli avantajı ise, firmalar için online mağaza işlevi görebilmesidir. Firmalar, ürünlerini ve hizmetlerini detaylı bir biçimde paylaşarak satış işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Her tasarım branşında da oluğu gibi web tasarımı içinde de bazı ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılır. Web tasarım unsurları belli başlı unsurlardır ve bunlardan yola çıkılarak tasarım oluşturulur.

Bu unsurlar;

Düzen: Kullanılacak metin ve grafikler belli bir düzen içerisinde olmalıdır. Web sitelerinin genel ve önemli amacı da siteye giriş yapan kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamaktır. Bu, tasarımın tutarlılık göstermesi, bütünlüğünü düzen içinde koruması ve dengeli olması ile beraber geçerli olabilecek bir durumdur.

Renk: Renk seçimi web site sahibinin amacına ve isteklerine bağlıdır; web uyumlu renkler kullanarak ya da basit bir şekilde sadece siyah ve beyaz renklerle de kullanılarak kişinin ya da kuruluşun, kurumun kişiliği ve markası kendisini ifade edebilir.

Grafikler: Web tasarımı için grafikler clipart, simgeler, fotoğraf ya da logo şeklinde kullanılabilir. Siteyi ziyaret eden kullanıcılara zorluk çıkarmamalı ve karmaşık yapıda olmamalı, sayfanın açılma hızını etkilemeyecek boyutta ve web sayfasının içerikleri, konusu ile uyumlu olmalı, uygun bir biçimde konumlandırılmalıdır.

Fontlar: Çeşitli yazı fontlarının kullanımı ile bir web sitesinin tasarım kalitesini arttırabilirsiniz. Bir çok web tarayıcısı sadece “ güvenli – web yazı tipleri “ olarak da bilinen fontları okunaklı bir biçimde görüntüleyebilir, bu nedenle tasarımcı olarak yaygın bir şekilde kabul gören bu grup içerisindeki fontlar ile çalışmaya özen gösterilmesi yararlı olacaktır.

İçerik: Tasarım ve içerik metin ve görsel yolu ile sitenin vereceği mesajı geliştirmek amacı ile beraber çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak ve onlarda heves uyandırabilmek için okuyucunun istediğini vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar web sitesinde çok daha fazla vakit geçirecektir. Kullanacağınız yazılı metin her zaman faydalı ve ilgili olmak zorundadır. İçerikler ile alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorlarının indexleyebilmesi için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olması gerekmektedir. Doğru ve akıcı bir dil ile yazılan içerikler, konu ile alakalı olan görseller ile desteklenerek, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların çok daha uzun süre gezinmesini, vakit geçirmesini sağlar.

Web Tasarımı Fiyatları

Web sitesi sahibi olmak isteyen bir çok kurum ve kişi, web sitesi yapım fiyatları konusunda bilgi almak istiyor ve internet üzerinden araştırma yapıyorlar. Alınacak olan bir hizmet olduğu için, ne yazık ki bir liste fiyatı ya da standart bir ücretlendirme olmayabiliyor. Aynı işi gören bir ürün olsa dahi, çalışmalar, marka değeri ve bazı sebeplerden dolayı fiyat farkları mevcutken, hizmet için bu fiyat farklarının olması ve liste fiyatının bulunmaması oldukça doğal bir durum.

Bir Web Sitesi Tasarımı Fiyatı Alabilmek İçin Neler Gerekiyor ?

  • Site haritasını çıkarın
  • Beğenmediğiniz ve beğendiğiniz örnek siteleri listeleyin
  • Hizmetlerinizi ve ürün sayınızı çıkartın. Bu sayede kaç sayfalık bir tasarıma ihtiyacınız olduğunu ortalama şekilde belirleyin.
  • Ürün veritabanı uygulamasına ihtiyacınız var mı? Site içerisinde bulunan ürünleri arama, , listeleme gibi çeşitli fonksiyonlar sitenizde olacak mı? Bunları belirleyin.
  • Arama motoru uyu mlu (SEO) kodlama ve tasarım isteyin.

Bu ve bunun gibi birden fazla noktada bilgili ve bilinçli olmanız çok önemlidir. Fakat bu yetmez, aynı zamanda hazırlıklı da olmalısınız. Listelediğimiz hazırlığı yapmadan bir proje fiyatı almak istemeniz, hem sizi acemi ve ciddiyetsiz bir konuma düşürür, hem de doğru şekilde bir proje fiyatı almanızı önler.

Peki tüm unsurlar belirlendiği halden neden birbirinden çok daha farklı fiyatlar alınır ?

Kaliteyi ve Fiyatı Belirleyen Ana Unsurlar

Her ürünün bir ham maddesi vardır. Çoğu ürünün ise ham maddesinin fiyatları belirlidir ve ürünün toplam fiyatı üzerinde çok önemli bir unsurdur.

Hizmet sektöründe ise, bilhassa uzmanlık isteyen alanlardaki hizmetlerde ise, ana ham madde bilgi ve insan gücüdür. İnsan bilgisine ve becerisine dayalı işlerde de farklılık olması oldukça doğal bir durumdur. Aynı işi saat başı 1 TL üzerinden ücretlendiren bir kişi de olabilir, 5 TL ye yapan kişi de. Bu durum gayet doğal bir durumdur.

Türkiye’deki Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar ?

Çalışmayı gerçekleştiren kişinin ya da ajansın bünyesinde bulunan çalışanların kalitesinden, aldığı maaşlara, ikamet ettikleri bölgedeki kira bedelinden kullandığı tasarım programlarının lisanslı olup olmamasına kadar birden fazla etken fiyat farklılıklarını ortaya çıkarıyor.

Bu soruyu net ve kesin bir biçimde cevaplayabilmek oldukça zordur. Fakat ilk bakmanız gereken şey, alacağınız hizmetin gerçekten özgün bir tasarım olup olmadığıdır. Eğer ki özgün bir tasarım ve hizmet almayacaksanız, fiyatlandırmanın sadece uygulama ve içerik giriş fiyatı olacağını bilmeniz gerekir. Bu durumda da fiyat oldukça düşecek, cazip miktarda olacaktır.

 

 

 

 

Web Tasarımı Fiyatları Hangi Durumlarda Daha Ucuz Olur ?

  • Yapılacak olan site, çalışmayı yapacak şahsın ya da şirketin elinde halihazırda bulunuyorsa; yani istediğiniz biçimde üretimi yapılmış, başka bir şirketin kullanımında olan web sitesinin alt yapısı kullanılacak, ve siteniz bu şekilde teslim edilecekse.
  • İnternette yapılacak basit bir arama ile kolaylıkla bulunabilecek Hazır Tasarım diye niteleyebileceğimiz satın alınabilen site şablonları düzenlenip, geliştirilerek müşteriye teslim edilecekse.
  • Admin paneli, mobil cihazlar ile uyum, arama motoru optimizasyonu gibi unsurlar testlerden geçirilmeden kısa sürede teslim edilecekse.
  • Gerçekten tecrübeli olmayan, yalnızca anlık olarak para kazanmak amacı ile türemiş kişilere yaptırırsanız.
  • Web tasarım hizmetini oldukça ucuz fiyata yaptırabilirsiniz lakin, bu web siteleri ne potansiyel müşterilerine ulaşabilmenizi sağlar ne de arama motorlarında görülebilmenizi. Ayrıca satın aldığınız web sitesinin bir benzerine ya da aynısına rastlarsanız şaşırmamalısınız.  

Profesyonel ve eşsiz bir web sitesine sahip olarak, müşterilerinize ve potansiyel müşterilere hizmet verebilmek istiyorsanız; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Web Tasarım Programları

En iyi web tasarım programı, kişinin bilgisine, tecrübesine, tercihlerine ve isteklerine göre değişmektedir. Dolayısı ile bu sorunun cevabı da kişiden kişiye değişir. Fakat piyasada bulunan ve yaygın olarak kullanılan, bize göre kullanım avantajlarına göre belli başlı web tasarım programlarını sıraladık.

Görsel Html Editör : Adobe Dreamweaver

Web sitelerini genellikle html kodlama dili ile oluşturulur. Herhangi bir web sitesine bakılınca anlayamayacağınız kodlar görünür ve bu kodlar normal metin belgesiyle de yazılabilir fakat bu oldukça zor ve karmaşık olur. Adobe Dreamweaver bu konuda oldukça yardımcı olan bir web tasarım programıdır. Bu Adobe Dreamweaver html editöre, web tasarımı yaparken görsel biçimde kodları kolaylıkla ekleyip web sitesi oluşturmayı sağlar. Görsel eklemeler sonucunda ise web tasarım programı olarak kullanılan kodlama ile bizlere kolaylık sağlayan Adobe Dreamweaver, en profesyonelinden en basitine kadar birçok kişinin kullanabileceği web tasarım programıdır.

Görsel Tasarım Programı : Adobe Photoshop

Yaygın biçimde kullanılan web tasarım ve grafik tasarım programlarından birisi de Adobe Photoshop’tur. Bu program sayesinde grafiklerinizi ve sitelerinizi profesyonel biçimde tasarlayabilirsiniz. Hayal gücünüze bağlı olarak dilediğiniz her şeyi tasarıma dönüştürebilirsiniz.

Bu web tasarım programı yalnızca web tasarım konusunda değil de bir çok çizim ve resim işleri ile uğraşan kullanıcılar tarafından kullanılan bir programdır. Photoshop ile fotoğraf ve grafiklerinizi isteğinize göre düzenlemenizi sağlayan bir görsel tasarım programıdır.

Adobe Fireworks

Adobe Fireworks, Web tasarımcılarının işlerini oldukça kolaylaştıran programındır. Photoshop programı ile benzerlik göstermektedir lakin photoshop’a kıyasla yetenekleri kısıtlanmıştır. Photoshop’un tasarım çeşitliliğine ve yeteneklerine kıyasla sadece web site tasarımına indirgenmiş halidir. Fakat kullanıcısına sağladığı kolaylıklar Adobe Fireworks’un en iyi web tasarım programları listesine sokmaya yetiyor.

NOTEPAD++

Açık kaynak kodu temeli ile oluşturulan programın rakiplerine kıyasla kullanıcının biraz daha yavaş  işlem yapmasına neden oluyor fakat ücretsiz biçimde dağıtılıyor olması piyasada kendisine yer bulmasını sağlayan en geçerli unsurdur. Çeşitli uzantı açabilme becerisi ile, bir çok dosya uzantısını açarak müdahale edebilirsiniz.

Web Tasarım Ve Kodlama

Bir web sitesi tasarlarken ya da kodlarken, görsel ve şık olarak etkileyici biçime getirirken, web tasarımın temel unsurlarıyla birlikte her zaman kullanıcıya odaklanmanız gerekir. Kullanıcı dostu navigasyon, ara yüzler, uyumluluk, multimedya interaktif ve teknoloji gibi etkenlere dikkat edilerek gerçekleştirilebilir.

Web tasarım ve kodlama yapılırken navigasyon araçları ve menüler kullanıcıların web sitesinde nasıl arama yaptıklarını, nasıl gezindiklerini dikkate alarak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar için ihtiyaçları olan bilgiye kolayca ulaşabileceği, verimli ve site içerisinde kolayca gezinmeyi sağlayacak şekilde navigasyon oluşturulmalıdır.

Web siteleri 2 farklı tip ile hazırlanır. Bunlar, statik web siteleri ve dinamik web siteleridir.

Statik Web Sitesi

Eğer bir web sitesinin içeriği sabit ise, yani site için güncellemeler yapılmıyorsa ya da çok uzun aralıklar ile yapılıyorsa, bu web sitelerini statik tipte hazırlamak çok daha avantajlıdır. Çünkü bu site için herhangi bir yönetim paneli, sayfası hazırlamaya gerek kalmayacaktır. Bu da, web tasarım maliyetinin azalmasına neden olur. Fakat statik web  sitelerinin güncelleme alması, dinamik web sitelerine nazaran çok daha zordur. Sık güncelleme yapmak zorunda kaldığınız taktirde, yönetim panelinin olmamasına üzülebilirsiniz.  

Dinamik Web Sitesi

Statik web sitesinin tasarım yapısının tam tersi, yani yönetim paneline sahip ve sık sık güncellenebilen bir web sitesi. Dinamik türde bir web sitesi hazırlayabilmek için mutlaka kodlama dili bilmek herekir. Bu .asp, .aspx, php, .jsp gibi farklı diller olabilir. Eğer çok sık güncelleme yapmak istiyorsanız dinamik web sitesinin size yararı çok büyük olacaktır. İstediğiniz her an yönetim paneline girerek sayfa içeriklerini güncelleyebilir, mevcut sayfaları silebilir ya da ekleyebilirsiniz.