Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılacağını, marka yönetimini ve benzeri işlemlerin uyumlu biçimde yönetilmesine verilen isimdir.

Günümüz teknolojisinde güçlü bir konumu ve bir çok işlevi bulunan sosyal medya, en önemli pazarlama stratejilerinden de biridir. Bu sebeple sosyal medya yönetiminin önemi, günden güne artmaktadır.

Her geçen gün artmaya devam eden sosyal medya uygulamaları çok önemli bir konuma gelmiştir. Sosyal medya yönetimi de bu sebeple günden güne önem kazanmaktadır. Markasını sosyal medya siteleri üzerinden ürün satışı ya da marka ismini tanıtmak isteyen kişiler, kobiler için sosyal medya hizmetini veren bilişim firmaları bulunmaktadır. Sosyal medya sitelerinde anlık 1 milyon kullanıcının olduğunu düşünürsek, sosyal medya yönetimi işlemi için destek alınmalıdır.

Sosyal medya siteleri ve uygulamaları artık yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Çevremizdeki insanlardan sosyal medya platformlarını kullanmayan kişi sayısı neredeyse yok denilecek kadar az.

Günümüzde Sosyal Medya İhtiyacı

Dergi, gazete, televizyon ve radyo gibi geleneksel medya araçları tek yönlü bir yayın teknolojisine sahipken, sosyal medya gerçek zamanlı paylaşımlara ve diyaloglara izin verir. Bu etkileşim özelliği, günümüzde firmaların doğru kişilere, hedef kitlelerine ve potansiyel müşterilerine ulaşmasını ve etkilemesini sağlar.

Sosyal medya sayesinde paylaşmak istediğiniz içeriği ya da fikri, ortama ve mekana bağlı kalmaksızın internetin bulunduğu her an paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi hangi mecralarda yapılmalıdır?

Sosyal medya yönetimi yapılan şirket, firma için hedef kitlesinin en çok kullandığı ve rakip firmaların en az çalışma sürdürdüğü mecralar en ideal platformlardır. Sosyal medya yönetimi halihazırda her platformda yapılmalıdır lakin bazen zaman ve kaynaklar bunun için yeterli olamayabiliyor. Bu nedenle uygun bir mecra seçmeli ve paylaşılan gönderilere bu noktadan itibaren ağırlıklı çalışılmalıdır. Sosyal medyada yapılan yönetimi diğer sosyal medya mecralarında da değerlendirebilirsiniz. Markanız için  iyi ve kaliteli bir sosyal medya yönetimi yapmanız aslında marka yönetimi ve dijital pazarlama yöntemleri ile olacaktır.

Soyal medya yönetimi için mecra seçerken, dijital pazarlama fonksiyonlarını kullanın. Örnek vermek gerekirse SEO hedefi olan bir şirketin, firmanın Google Plus üzerinde kitlesi olmasa bile çalışma sürdürmesi oldukça mantıklı olacaktır. Birbirini tamamlayan platformlar da her halükarda firmaya etkileşim kazandıracaktır. YouTube için hazırlanan bir tanıtım videosundan alınan kesitler Twitter’da paylaşılarak kullanılabilir.

Dünya genelinde toplamda 3 Milyardan fazla insan sosyal medya hesabına sahip ve sosyal medya kullanıcılardan yarısından çok daha fazla kısmı neredeyse her gün sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanıyor. Bu da pazarlamacılar ve reklamcılar için çok büyük bir fırsat olarak görülüyor. Ancak bir sosyal medya uzmanı olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Sosyal medya uzmanı olmak kişisel bir sosyal medya profilini yönetmek kadar kolay değil Bu sebeple sosyal medya uzmanı olmabilmek için gereken püf noktaları sizler için madde madde anlattık.

Sosyal Medya Yönetimi ile doğru mesajı, ilgi çekici içerikler ile doğru zamanda iletin!

Daha önceden belirlediğiniz hedef kitlenize ve takipçilerinize kampanyalarınızı tanıtarak ve rakipleriniz ile karşılaştırmalı içerikler paylaşarak, hizmetiniz, ürününüz kapsamında bilgi vererek kurumsal bir profil çizebilirsiniz. Lakin arzuladığınız hedef çok daha büyük bir duygusal bağ ise, bu tür bir strateji izlemek yetersiz olacaktır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin!

Hedef kitleyi belirlemek hiç şüphesiz sosyal medya yönetiminin en önemli unsurlarından biridir. Belirlediğiniz kitlenin cinsiyetini, ilgi alanlarını, yaş aralığını ve nelerden hoşlandıklarını, sevdiklerini bilmelisiniz. Hatta çok basit anketler yaparak, ayrıntılı bilgiler de elde edebilirsiniz. Bu sayede sosyal medya paylaşımlarınız ile hedef kitlenizin ilgisini çekecek yeni gönderiler paylaşabilirsiniz. Hedef kitlenizi özel hissettirebilmek ve size bağlılığını arttırabilmek için özel günlerde kutlayabilir, doğum günlerinde hediye kuponlar gönderebilirsiniz.

 İçerik Yönetimini Öğrenin!

Kaliteli bir sosyal medya yönetimi sayesinde firmanız, markanız arama motorlarında üst sıralara çıkabilir. Bunu başarabilmek için paylaşımlarınızın anlaşılır ve özgü olması gerekmektedir. İçerik yönetimi, sosyal medya yönetmenin en temel unsurlarından birisidir. Paylaşacağınız içerikleri belirlerken, hedef kitlenizin ilgisini çekecek paylaşımları tercih etmeli ve bunu anlaşılır bir biçimde anlatmayı hedeflemiş olmalısınız. Bu sayede hedef kitlenize çok daha doğru ve çok daha çabuk ulaşmış olursunuz.

Reklamlarınızı Doğru Şekilde Yönetin!

Kullanıcıların fazla olması sebebi ile gün geçtikçe internet reklamları çok daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Web sitenizde, arama motorlarının sunduğu reklam seçenekleri dışında, sosyal medya mecralarında da içeriklerinizi reklam ile çok daha fazla hedef kitleye ulaştırmanız mümkündür. Bu sayede çok fazla kitle ulaşımı sayesinde amacınıza da daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Güncel olun!

Güncel olmayan konular hakkında paylaşımlar yapmanız takipçilerinizin o konuya hala önem verdiğinizi değil, geride kaldığınızı düşünmesine neden olacaktır. Örneğin aylar önce bitmiş Dünya Kupası hakkında yaptığınız bir paylaşım bugünlerde aynı etkiyi göstermeyecektir. Güncel trend konularda üreteceğiniz özgün içerikler, çok daha fazla paylaşılır ve size daha çok takipçi kazandırır.

Rakip Analizi Yapın!

Sosyal medya yönetiminin bir diğer önemli unsuru olan rakip analizi, rekabet oluşturabilmek adına oldukça önemli bir unsurdur. Rakiplerinizin güncel hareketlerini takip edin ve onların gönderilerinden çok daha baskın ve ilgi içerikler paylaşın. Sosyal medya hesabınızın rakiplerinizden çok daha aktif bir biçimde kullanmalı ve bu kullanımı doğru paylaşım ve içerikler ile desteklemelisiniz.

Analytics’i Etkin Kullanın!

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerin hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını muhakkak kontrol etmelisiniz. Aylık, haftalık ve günlük raporlar alıp, alınan raporlara göre strateji uygulamak, farklı alternatifler düşünmek ve reklam bütçenizi biraz daha arttırmanız gerekebilir. Bu sayede çok daha kaliteli bir yönetim yapmış olursunuz.

Aktif Olmayı Unutmayın!

Sosyal medya kullanıcıları artık takip ettiği sayfaları özenle seçiyor. Bir süre aktif olmayan, paylaşım yapmayan bir profili kolayca takipten çıkabiliyor. Takipçi kaybetmemek adına aktif olmanız oldukça önemli. Haftada en az 3 paylaşım yapmanız, sizi aktif bir hesap olarak görmeleri için yeterli olacaktır. Ayrıca daha fazla etkileşim alabilmek için öğlen saatlerinde paylaşım yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yeni Trendlere Yönelik Paylaşımlar Yapın!

Sosyal medyada bir akım çok hızlı şekilde popüler olabiliyor yalnız aynı hızda eskiyebiliyor. Sosyal medya platformlarında trendleri takip etmek, yeni trendlere uygun paylaşımlar yapmak daha fazla kitleye ulaşmanızı ve daha fazla takipçi kazanmanızı sağlar.

İçerik Planı Ve İçerik Havuzu Oluşturun

Paylaşacağınız içerikler paylaşmadan bir süre önce hazırlamanız ve hazırda tutmanız sizi zamansızlıktan kurtarır. Aynı gün içerisinde onlarca paylaşım yapmak ya da uzun aralıklar ile seyrek paylaşımlar yapmak takipçi kaybetmenize neden olabilir. Günün belli saatlerinde belli aralıklarla paylaşım yapacağınız bir plan oluşturun ve buna uygun hareket edin. Düzenli paylaşımlar takipçi kazanmanızı sağlar.

Düzenleme Araçları Kullanın!

Gönderilerinizi düzenlemek, ilgi çekici hale getirmek daha fazla etkileşim almanızı sağlar, bu sebeple gönderilerinizi düzenlemeniz gerekiyor. Picsart fotoğraf düzenleme konusunda imdadınıza yetişecek en kolay uygulamalardan biridir. Gönderilerinizi düzenleyerek, pelli periyotlarla hedef kitlenize sunmanız hem takipçilerinizin size bağlılığını arttıracaktır hem de yeni takipçiler kazanmanızı sağlayacaktır.