Hashtag Nedir? Ne İşe Yarar?

Hashtag Nedir? Ne İşe Yarar?

Hashtag Nedir? Ne İşe Yarar?

Hashtag, özellikle twitter üzerindeki bütün twitleri sınıflamak, ayırmak ve Twitter arama sistemi üzerinden kolay ulaşılmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir.
Hashtag her ne kadar Twitter’da başlamış oldasada daha sonraları diğer sosyal ağlardada sık sık kullanılan bir terim haline gelmiştir.
Güncelliğini her gün biraz daha arttıran hashtag son zamanlarda diziler, haber ve Show programlarında da karşımıza sıkça çıkmaktadır.
Hatta son yıllarda ülkemizde ve dünyada meydana gelen küresel olaylarda etkisini büyük oranda görüyoruz.
İnsanların toplu bir şekilde aynı başlık altında duygularını, düşüncelerini ve sorularını anlık olarak büyük kitlelerle paylaşma olanağı sağladığı için kullanımı gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Hashtag Nasıl Kullanılır?

Hashtag ‘#’ diyez işaretinin yanına duyulması istenen kelimenin yazılması ya da söz öbeklerinin başına aynı işaret eklenmesiyle oluşturulur.
Hoşlandığımız durumu, ilgi çekmek istediğimiz bir konuyu geniş kitlelere duyurmak ya da instagramda paylaştığımız fotoğrafların beğeni sayısını yalnızca arkadaş çevresiyle sınırlı kalmaması gibi nedenlerden dolayı hashtag kullanmayı tercih ederiz.
Özellikle kurumsal hesaplarda her zaman hashtag kullanımı daha faydalı olacaktır. Sosyal ağlarda verilmek istenen iletiler hashtag yoluyla doğrudan hedef kitleye ulaştırılır. Ayrıca ürünler için açılan hasgtagler incelenerek, ürün hakkında olumlu ve olumsuz düşünceler öğrenilir.

 

Hashtag Bulma?

Hasgtag’leri hayatımızın hemen hemen her anında kullanıyoruz. Twitter,İnstagram, Facebook gibi toplumsal ağların dışında artık televizyon ekranların ya da ürün paketlerinin üzerinde de hashtaglar ile karşı karşıyayız. Durum böyle olunca markaların markaların pazarlama projelerinde en doğru hashtagleri bulmak ve kullanmakta önem kazanıyor. Kullanılmak üzere seçilen hashtagler pazarlama stratejinizde ve markanızı tanıtmanızda ve yansıtmanızda önemli bir etken konumunda olmalıdır. Gelişigüzel kullandığınız hashtagler gönderinizin bozulmasına sebep olabilir. Bu da erişiminiz üzerinde büyük bir etki yapar. Bu sebeplerden dolayı instagramda istediğimiz kitlelere ulaşabilmek için en doğru instagram hashtaglerini nasıl bulacağınızı öğrenmeniz çok önemlidir. İşte instagram Hashtag’lerini bulma yöntemleri;

  • İnstagram’da Hashtags Aranıyor : instagram’da hashtag bulmanın en iyi yollarından biri, instagram uygulamasını aramaktır. Herhangi bir anahtar kelime aradığınızda, alt kısımda önerilenlerin bir listeside görüntülenir. Başka bir ipucu da etiketin “ en çok okunan” bölümüne göz atmak ve bu kişilerin kullandığı diğer etiketlere bakmaktır.
  • Rakiplerin Hashtag’lerine Bakmak: Nişunuzdaki diğer instagram hesaplarına göz atın ve hangi hashtagleri kullandıklarını inceleyin. Yayınlarına çok fazla giren bir hesapla karşılaşırsanız, kullandıkları etiketler büyük ihtimalle başarılı olanlardır. Bu etiketler sizin için faydalı olacaktır.
    -Hashtag’leri Bulmak İçin Araçları Kullanma: Bazı konular ve firmalar için hashtag bulmanıza yardımcı olacak birçok kaynak vardır. Hashtag jeneratör araçları, markanızda kullanabileceğiniz farklı etiketler sunar. Fakat bu etiketleri kullanmadan önce marka olduklarından emin olmak için içeriklerini mutlaka inceleyiniz.
  • Markalı Hashtag Oluşturma : Kullanacağınız markalı bir etiket kullanıcı kitlenizin markanızla ilgili içeriğe gönderebilecekleri eşsiz bir etikettir. Bu etiket firmanızın adı, bir slogan ya da insanları kullanmaya teşvik etmek istediğiniz herhangi bir şey de olabilir. Bunu başlığınızda da tanıtabilirsiniz. Bütün bunların sonucunda daha çok insanda farkındalık oluşturarak instagram etiketini kullanmaya yönlendirebilirsiniz. Böylece artık sayfanızda kullanabileceğiniz milyonlarca kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe ulaşmanızı sağlayacaktır.
    Kullanmak için daha çok hashtag araştırırken ve toplarken kullanmayı düşündüğünüz hasgtagleri kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde saklamanızda fayda olacaktır.
  • En Başarılı Hashtag’leri Seçmek: Hashtag’lerin hedefinize ulaşmanızda ve başarılı bir şekilde içeriğinizi yükseltmesinde hangi çalışmanın gerekli olduğunu bilmeniz gerekir. Her zaman en güncel instagram hashtaglerini kullanmak iyi bir fikir olarak gözüksede bazı durumlar için geçerli değildir. Ait olduğunuz instagram çeşidine ve hangi hedef kitleye ulaşmaya çalıştığınıza bağlı olarak, en popüler hashtagleri seçmenin arka planında farklı stratejilerde bulunabilir.
    Sonuç olarak instagram hashtagleri bağlantılarınızı arttırmanın ve genişletmenin en iyi yollarından biridir. Hedef kitlenizin ilgisi doğrultusunda ulaşmak istedikleri terimleri bularak içeriğinizi daha etkili hale getirin. İdeal kitlenizin büyümesi ve markanızın kullanabilitesini arttırmanın en önemli yollarından biri de hashtag oluşturmaktır. Doğru ve etkili hashtag bulmak instagram pazarlama yöntemlerinin önemli bir yoludur.

İnstagram Hashtag Limiti Nedir?

İnstagramda kullanılan hashtaglerin bir sınırı vardır. Bir gönderinin açıklama bölümü en fazla 30 hashtag yazılabilir. Bu sayısı aşarsanız gönderiyi paylaşırken sistem hata verir bunun sonucunda hedefinize ulaşamayıp gönderiyi paylaşamazsınız.