Facebook Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır? 2019

Facebook Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır? 2019

Facebook Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır? 2019

Facebook kalıcı hesap silme nasıl yapılır sorusu, Facebook’un son yıllarda, kullanıcıların bilgilerini sattığı ve gizlilik prensiplerini aştığı gerekçesiyle gündeme gelmesiyle beraber artmıştı. Bu nedenle birçok kullanıcı hesap bilgilerinin gizliliği ile ilgili sorun yaşaması ve bilgilerinin satılmasından dolayı rahatsızlık duyarak Facebook’tan ayrılmak istemişlerdir. Facebook kapatma işlemi nasıl yapılır sorusu da bu nedenle çok fazla gündeme gelmiş ve araştırılmıştır. Sizlerden gelen sorulara istinaden Facebook hesabı nasıl kapatılır, Facebook hesabımı kapattığımda bilgilerime erişebilirler mi,  konusuna ait tüm detayları siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız. 

 

Facebook kullanıcılarını fazlasıyla rahatsız eden, bilgilerin sızdırıldığı ile ilgili  Mark Zuckerberg özür dileyerek açıklama yapmıştır. Ancak milyonlarca Facebook kullanıcısı hesabını silmiş ve Facebook uygulamasına karşı ciddi tepki göstermişlerdir. Mark Zuckerberg’in geliri çok fazla düşmüş ve milyarlarca dolar kaybetmiştir. Facebook hesabını silenler bir yana hala silmek isteyen kullanıcılar da mevcuttur. Ancak hesabını nasıl sileceğini bilmeyen veya uygulama üzerinde hesap silme kısmını bulamayan kullanıcılar için, hem telefondaki Facebook uygulamasında nasıl silineceğini hem de bilgisayar üzerinde tarayıcınız aracılığı ile giriş yaptığınızda nasıl silineceğini detaylarıyla açıkladık. Aşağıda yer alan başlıkları inceleyerek kolayca Facebook hesap silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Facebook Hesap Dondurma ve Hesap Silme İşlemleri Farklı mı?

 

Facebook hesap dondurma veya hesap kapatma işlem aşamaları ile Facebook hesap silme aşamaları birbirinden farklıdır. Bununla beraber iki konunun sonuçları da farklı olacaktır. Bu nedenle işlem yaparken hangi işlemi yaptığınıza ve ne istediğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Facebook hesap dondurma veya Facebook hesap kapatma işlemi geri alınabilir bir işlemdir. Yani hesabınızı dondurduğunuzda tekrar geri açabilir ve aynı hesabı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sadece dondurduğunuz süre boyunca Facebook’da herhangi bir kullanıcının aramasında görünmeyeceksiniz. Yani hesabınız hiçbir şekilde diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemeyecektir. Ancak bilgileriniz Facebook’da muhafaza edilecek, siz tekrar açmak istediğinizde tekrar bilgilerinize erişebileceksiniz. Ancak hesap silme işlemini gerçekleştirdiğinizde hesabınız kalıcı olarak silinecek ve bir daha asla bu hesaba erişemeyeceksiniz. Bilgileriniz de Facebook’da belli bir süre sonunda silinecektir. Konu ile ilgili tüm detayları aşağıdaki başlıklar üzerinde açıkladık. 

Facebook kalıcı hesap silme işlemi nasıl yapılır işlemini, aşağıdaki başlık üzerinden detaylarıyla inceleyebilirsiniz. 

 

Facebook Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Facebook’da kalıcı olarak hesabınızı silmek istiyorsanız öncelikle sonuçlarını ve hesap silme süresini bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki hesap silme işlemini gerçekleştirdiğinizde hesabınız kalıcı olarak silinecektir. Yani Facebook hesabınızın içerisinde yer alan tüm bilgiler silinecektir. Hesap silme işlemi gerçekleştirdiğinizde anında hesabınız kapanacaktır yani hiçbir kullanıcı profilinize erişemeyecektir. Ancak 90 gün içerisinde silme işlemleri tamamlanacak ve bilgileriniz Facebook üzerinden tamamen silinecektir. Ayrıca, Facebook hesabınızı sildiğinizde beraberinde açmış olduğunuz yani kurucusu ve yöneticisi olduğunuz sayfalar da silinmektedir. Son olarak hesabınızı sildiğinizde Facebook Messenger uygulamasını da kullanamazsınız. Ayrıca, Facebook ile giriş yaptığınız tüm uygulamalara da artık Facebook ile giriş yapamayacaksınız. Facebook’da arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajlar hesabınızı silseniz dahi arkadaşlarınızın gelen kutularında bulunur. 

Artık, tüm bilgileri incelediyseniz ve hesap silme işleminde kararlıysanız, aşağıdaki maddeleri sırasıyla izleyerek hesap silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

  1. Facebook hesap silme işlemi için, Facebook hesabınızda aşağı doğru olan ok işaretine tıklayın ve ‘ayarlar’ kısmını açın,

  2. Uygulama üzerinden ise aynı şekilde ‘ayarlar’ kısmını açabilirsiniz.

  3. Bir sonraki aşamada, Dondurma ve silme butonuna tıklayın,

  4. ‘Hesabı sil’ seçeneği ile işleminize devam edin ve ardından yine hesabı silme işlemine devam et butonuna tıklayın,

  5. Karşınıza çıkan pencere üzerinde, şifrenizi girin ve işleminize devam edin,

  6. Son aşamada tekrar ‘hesabı sil’ butonuna tıklayarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

  7. Hesap silme işlemi gerçekleştirdiğiniz günden itibaren 30 gün içerisinde bu işlemi geri alabilirsiniz. Ancak 30 günün sonunda artık geri dönüşü olmadan hesabınız ve içerisindeki bilgiler kalıcı olarak silinecektir. Hesabınızın kalıcı olarak silinmesini ve bilgilerinizin kaybolmasını istemiyorsanız ‘hesap dondurma’ işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  8. Hesabınızı sildiniz ve tekrar açmak istiyorsunuz. Bu durumda 30 günlük süre geçmediyse, kullanıcı adı ve şifrenizi girerek tekrar Facebook’u açmaya çalışın ve silme işlemini iptal et seçeneğine tıklayın. Böylece hesabınızı tekrar kullanabileceksiniz.

Yukarıda belirtilen işlemleri hem bilgisayarınız üzerinden hem telefon ve tabletiniz üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yani uygulama üzerinden giriş yapmış veya tarayıcı üzerinden giriş yapmış olmanız fark etmeden kolayca Facebook kalıcı hesap kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesap kapatma veya dondurma işlemini de aynı şekilde ancak dondur seçeneği ile gerçekleştirebilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman tekrar aynı hesabınıza erişim sağlayabileceksiniz. Sitemiz, teknolojiye ve sosyal medyaya dair merak ettiğiniz ne varsa kaliteli ve doğru içerikleriyle en güvenilir kaynaklardan esas alınarak sizlere talepleriniz doğrultusunda bilgileri aktarmaktadır. Bizleri takip ederek en güncel sosyal medya sorularınızın yanıtlarını bulabilir ve yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Sizler için üretmemizi istediğiniz içerikler için ‘yorum’ kısmından bizlerle iletişime geçerek taleplerinizi yöneltebilirsiniz.