Adım Adım Instagram Hesap Yedekleme

Adım Adım Instagram Hesap Yedekleme

Adım Adım Instagram Hesap Yedekleme

Artık günümüzün büyük bir kısmı sosyal medya sitelerinde geçiyor. Yaptığımız kahvaltıdan çocuğumuzun ilk adımına kadar. Hal böyle olunca sosyal medya hesaplarımızda birbirinden değerli anılar, bilgiler ve fotoğraf paylaşımlarımız oluyor. Uzun vadede ya da çeşitli sebeplerle (hesabınızın çalınması gibi) bu paylaşımlara erişemeyebiliriz hatta belki silinebilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için yapabileceğimiz bir kaç yöntem bulunmekta. Bunlardan biri Instagram hesap yedeğinizi indirmek.

Dünya’nın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, gün geçtikçe katlanan kullanıcı sayısıyla sosyal medya devi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Instagram çok yüksek sayıda kullanıcıya sahip olduğu için, müşteri memnuniyetini saplamak için ek hizmetler sunuyor. Twitter ve Facebook gibi diğer sosyal medya uygulamalarında, sitelerinde olduğu gibi Instagram’da kullanıcılara verilerini indirmek ve yedekleme imkanı sunuyor. Instagram hesabınızı yedeklediğinizde tüm bilgilerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve diğer verilerinizi güvence altına almış olursunuz. Sizler için Instagram hesap yedekleme nasıl yapılır, yedekleme neleri kapsar ve yedekleme yapmanın faydaları nelerdir gibi sorulara değineceğiz.

Instagram hesap yedeklemenin önemi nedir ?

İnsanlar çok öncelerden günümüze kadar, anısı ya da hatırası olan şeyleri saklamaya eğimli canlılardır. Çok önceleri bu saklama işlemleri için kasetler veya CD’ler kullanarak ölümsüzleştirmek istediğimiz anları, anıları buralara yedeklerdik. Zamanla CDler ve kasetler yerlerini Flash belleklere bıraktı. Günümüzde ise telefonlar ve sosyal medya siteleri, uygulamaları kullanılıyor. Artık albümleri kitaplıkta, başucunda değil telefonlarımızda, sosyal medya hesaplarımızda saklıyoruz. Teknolojinin bu denli gelişmesinin bizlere sağladığı en büyük avantajlardan biri ise, bu anıların ve önem verdiğimiz hatıralarımızın yok olmasını önleyebilmek için imkan tanımasıdır.

Hesabınızı yedeklediğiniz zaman, paylaşımlarınızın başına bir şey gelmesinden korkmanıza gerek kalmayacak. Çünkü artık silinse bile yedekleri elinizde mevcut. Şunu da belirtmekte fayda var, yedeklee işlemi sadece hikaye, fotoğraf ve videolarınızı kapsamıyor. Aynı zamanda Instagram mesajlarınızı ve sohbet geçmişinizi de yedekleme şansı tanıyor.

Adım Adım Instagram Hesap YedeklemeAdım Adım Instagram Hesap Yedekleme

Instagram hesap yedekleme işlemi

İnternette bulunan bazı kaynaklarda Instagram hesaplarınızı yedekleyebilmeniz için 3. parti uygulama, site önerileri mevcut. Bu siteler ile yedekleme yapmanızı kesinlikle önermiyoruz. İnstagram orijinal sitesi ile yedekleme işlemi varken, 3. parti bir sisteme bilgilerinizi girmeniz hiç de güvenli olmayacaktır. Instagram size bu yedekleme işlemlerini tamamen ücretsiz ve programsız bir şekilde gerçekleştirme imakanı tanıyor. Sıralayacağımız adımları tek tek uyguladığınızda, sizleri biraz uğraştırsa da güvenli bir şekilde fotoğraf, paylaşım ve diğer kişisel bilgilerinizin yedeğini alabilirsiniz.

  • Instagram uygulamasına bilgilerinizle giriş yapın.
  • Hesabınıza giriş yapın, ardından profilinize girin.
  • Profil sayfasının sağ üst köşesinde bulunan alt alta üç çizgi simgesine tıklayın.
  • En altta bulunan ‘’ayarlar’’ sekmesine giriş yapın.
  • Açılan ayarlar sayfasında ‘’gizlilik ve güvenlik’’ kısmına giriş yapın.
  • Bu bölümde ekranı biraz altlara doğru kaydırdığınızda ‘’veri indirme’’ bölümünü göreceksiniz.
  • Verileri indir butonuna bastıktan sonra verilerin gönderilerceği bir e-mail adresi istenecek. Şifrenizi de girdikten sonra size sadece beklemek kalıyor. Verilerinizin yedeklenme süreci yaklaşık 48 saate kadar uzayabilmekte. Bu uygulamanın yoğunluğu ya da paylaşımlarınızla alakalı olabilir. Yedekleriniz mail adresinize geldiğinde, gönül rahatlığı ile saklayabilirsiniz.