Backlink

Backlink

Backlink

Backlink sitemizi yükseltmek için başka sitelerin bizim sitemize link vermesidir. Google botları web sitelerini ziyaret ettiğinde dışarı verilen linkleri kontrol eder. Bunun sonucunda sitemize link veren kişinin pagerank değeri yüksek ise Google bu sitenin bizim sitemizi tavsiye etmesi nedeni ile bizim sitemizi arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmasını sağlar. Google’ in ilk zamanlarda çıkardığı yapı ne kadar backlink sayısı fazla ise o kadar daha üst sıralara çıkar mantığıydı. Fakat rekabetin çoğalması ile birçok backlink çeşidi ortaya çıktı ve bu nedenle Google yeni bir algoritma ortaya çıkarmak mecburiyetinde kaldı. Daha sonraları çıkarılan pagerank değerine verilen önem günümüzde yerini trustrank a bırakmış gibi görünse de günümüzde son olarak gelinen nokta da Google botları bir siteyi ziyaret ettiğinde şunlara dikkat etmektedir;

  1.            Hangi sitelerden backlink alınmış
  2.            Hangi sitelere link vermiş
  3.            Aldığı backlink çeşitleri neler
  4.            Backlink aldığı sitenin pagerank değeri ne 

Günümüzde bu saydığımız dört madde ve daha fazlasına dikkat eden botlar sonuca göre web sitemizi bir sıralamaya koymaktadır. Bu saydığımız dört maddeye dikkat eden botlar bunlardan bir tanesi üzerinde daha fazla durmaktadır. Bu madde ‘aldığı backlink çeşidi’ maddesidir. Birçok backlink çeşidi bulunmaktadır. Şimdi sizlere web sitemizin ana kodları arasından link vererek backlink almak nasıl oluyor bunu anlatacağım. Bir web sitesini yaparken sitenin ana kodları içerisine elenen kodlar Google botları tarafından daha fazla öneme sahip olan link çeşididir. Bu tür linkler link verdiğimiz web sitesi için çok faydalı linklerdir fakat link verdiğimiz siteye dikkat etmeliyiz. Eğer link verdiğimiz site Google tarafından onaylanmayan bir site ise bunun web sitemiz için çok büyük kayıplara düşmesine neden olacaktır. Yaptığımız seo çalışmaları sonucunda iyi sonuçlar elde etmek istiyorsak yukarıda belirtmiş olduğumuz maddelere dikkat etmeliyiz.

1.Hangi sitelerden backlink alınmış = Backlinkaldığımız sitelerin içeriği bizim sitemizdeki içerik ile bir birine yakın konular olması seo yönünden iyidir. Ayrıca backlink aldığımız Google tarafından desteklenmeyen içeriklere sahip olmamalı, spama düşmüş bir site olmamalı, pagerank değeri mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. Bu durumlar web sitemiz için fayda sağlayacak sonuçlar elde etmemizi sağlar.

2.Hangi sitelere link verilmiş = web sitemiz tarafından dışarı verilen linklere de dikkat etmeliyiz. Link verdiğimiz site sorunlu bir site ise bizim için kötü sonuçlar oluşturabilir.

3.Hangi tür backlink aldık = Aldığımız backlink çeşidi de önem arz etmektedir. Aldığımız backlink ne kadar kaliteli bir backlink ise o kadar iyi sonuçlar elde edderiz.

4.       Backlink alınan sitenin pagerank değeri = Backlink aldığımız sitenin pagerank değeri backlink için değerli bir sonuç doğurmaktadır. Aldığımız backlink pagerank değeri yüksek bir siteden geliyorsa seo puanımız ve pagerank puanımız olumlu şekilde değişecektir.